Zvýšení sazeb proběhlo nyní v květnu poprvé od loňského listopadu. Základní úroková sazba byla bankovní radou České národní banky zvýšena o 0,25 procenta, tedy na výsledná 2 procenta. Tato hodnota je nyní na své nejvyšší hodnotě za posledních deset let.
Ve čtvrtek 2. května vydala tedy bankovní rada České národní banky rozhodnutí, které říká, že se musí zvýšit úroková sazba. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm jejích členů. Tyto informace pak potvrdili na tiskové konferenci prostřednictvím guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka.
Rusnok na tiskové konferenci dále uvedl, že tento krok vychází z údajů nové makroekonomické prognózy národní banky. Tato úroková sazba ve výši dvou procent by dle analýzy měla být stabilní přibližně do poloviny příštího roku.
Zvyšování sazby se nedotklo jen sazeb u komerčních úroků, ale také sazby lombardní. Lombardní sazba je sazbou, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat finance u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Tato sazba se zvýšila také o 0,25 procenta, tedy je od května na hodnotě 3 procenta.
Penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně se počítají dle diskontní sazby, kterou bankovní rada zvedla taktéž o 0, 25 procenta. To znamená, že její výše je aktuálně 1 procento.
Tyto sazby celkové ovlivňují úroky bankovních vkladů a úvěrů, tedy přináší například podnikům vyšší úroky, tím pádem dražší úvěry na investice a provoz firem. Jednotlivým domácnostem samozřejmě dražší půjčky na bydlení.
Již nyní jsou pravidla pro získání hypoték pro jednotlivce či rodiny velmi přísné a další zvyšování sazeb nijak nenapomůže tomu, aby si lidé byli schopni vlastní bydlení pořídit.
Zvýšení úrokových sazeb se však dalo očekávat již jen na základě toho, že se zpomalil růst české ekonomiky a také na základě zprávy, ve které vyjádřil Mezinárodní měnový fond a Světová banka obavy z nezadržitelně se blížící finanční globální krize.