Lidé používali truhly od pradávna. Sloužily k ukládání nejrůznějších věcí od peřin přes šatstvo až po uložení osobního majetku. Díky tomuto tradičnímu kusu nábytku vznikl praktický úložný prostor, který bylo možné umístit na jakékoli místo. Truhly byly vyráběny v různých velikostech. Ty větší nahrazovaly skříně. Menší se daly využít při stěhování místo kufru. Truhly byly nejčastěji umístěny ve světnicích, kde mohly posloužit jako lavice.
Pokud jste tedy někde narazili na starou truhlu s lidovou malbou nebo ozdobným rytím, objevili jste kus historie. Nejčastějšími malovanými motivy byly květiny, ptáci nebo obrázky svatých. Truhlu můžete umístit na chalupu, ale zakomponovat ji lze i do modernějších interiérů. Možná nebude úplně v perfektním stavu. Často bývá odřená malba, rezavé zámky, poškozené zavírací panty. Starý nábytek se nezřídka nalezne v žalostném stavu. Nejčastějším problémem je poškození dřeva dřevokazným hmyzem. Nejspíš narazíte na velké množství malých dírek, které způsobuje červotoč. Velmi poškozené truhly, které jsou malované, vykládané nebo s vyřezávanými motivy nejspíš sami neopravíte. Raději je svěřte do rukou zkušených restaurátorů i za cenu toho, že za práci zaplatíte o nějakou korunu navíc. Pokud truhla není příliš poničená, pusťte se do renovace sami. Opravit svépomocí můžete i truhlice nezdobené, které se používaly především k ukládání potravin a obilí.
Než se do samotné renovace malované truhly pustíte, nejdříve ji zbavte všech nečistot, odstraňte starý nátěr. Po té dřevo ošetřete vhodným přípravkem proti dřevokaznému hmyzu. Sundejte kování a zámky, které mohou být rezavé. Kovové doplňky natřete odrezovačem nebo obruste smirkovým papírem. Natřete barvou na kov.
Truhly jsou praktické. Schováte v nich spoustu předmětů, které nechcete mít na očích, mohou se stát designovým doplňkem vašeho bydlení.