Jak se na dovolené chránit před podvodníky

Používáte ledvinku, nebo velmi často kontrolujete kabelu, zda v ní máte doklady a peněženku? fotoaparát vám visí na popruhu kolem krku? V ruce svíráte turistické průvodce nebo nějakou brožurku? Turista se zpravidla pozná hned. Je jen škoda, že takhle na sebe rychle upozorníte kapsáře.

Nicméně i když se nebudete chovat jako neznalý turista, můžete na dovolené narazit na podvodníky. My vám popíšeme některé triky a dáme rady, jak se bránit.

lidi na promenádě

Zloděj skútru

Kdo se chce na dovolené pohybovat svobodně, často využije nabídky místních firem na pronájem skútru. Kromě rizika krádeže se může stát, že majitel skútru je podvodník. Z bezpečnostních důvodů musíte obvykle při pronájmu sdělit adresu, takže majitel prostředku ví, kde je zaparkován. V noci "ukradne" skútr a na druhý den požaduje vysokou úhradu. Proto byste měli adresu uvést pouze v případě, kdy je to bezpodmínečně nutné a zajistěte skútr zámkem – můžete zaparkovat i na hotelovém pozemku. Zvláště v Asii a Africe musíte být opatrní. Tam jsou skútry populární a tento trik rozšířený.

peněženka na zadku

Dovolenková známost

Když budete venku, není skutečně vhodné se často dívat do turistického průvodce a chovat se jako klasický turista. Protože se pravděpodobně někdo rychle zeptá, jestli může pomoci. Určitě jsou v každé zemi přátelští místní obyvatelé. Ale pokud osoba hovoří perfektně anglicky a najednou se zapojuje do rozhovoru, doporučuje se opatrnost. Rychleji, než můžete říci "Ne, děkuji", stojíte v restauraci nebo v zapadlém obchůdku. Trik je běžný po celém světě, ale je obzvláště běžný v zemích jihovýchodní Asie, jako je Indie.

 

Doručovatel

Venku prší, den byl vyčerpávající nebo jste v posteli s rýmou – existuje mnoho důvodů, proč strávit večer v hotelovém pokoji. A najednou někdo do místnosti přes mezeru pod dveřmi strká reklamní leták s nabídkou. Jakkoliv to lákavé může být – objednat pizzu nebo sushi prostřednictvím kreditky, zeptejte se na recepci, jestli restaurace skutečně existuje. Často se jedná o podvod. Mnoho falešných doručovacích služeb je v USA.

 

Prodejce růží

S pouličními prodejci se často setkáváme na dovolené. Sedí na přikrývkách na zemi nebo chodí a prezentují své zboží turistům. Problém: Jejich práce je většinou vydírání. Růží se zbaví prodejce tím, že je upustí když do něj někdo úmyslně strčí a on bude doufat, že vy je reflexně zachytíte. Poté je odmítne vzít zpět a vám zbývá bud zaplatit nebo diskutovat. Totéž může podvodník zkusit z různými náramky, kdy vám náramek připevní na ruku. V turistických oblastech byste měli být obzvláště pozorní a držet ruce blízko k tělu. Pouliční prodejci se vyskytují kolem památek ve velkých evropských městech.

 

Úředník

Někteří kapsáři používají kostýmy oficiálních úředníků. Pod záminkou "kontroly" třídí zavazadla na přepravu nebo kontrolují na drogy. Mezitím ukradnou cennosti. Ruční zavazadla byste měli mít vždy na očích a pokud možno, nedat je z rukou. Takové krádeže jsou obzvláště běžné v zemích, jako je Mexiko a Kolumbie.