Pyrotechnika, nebo jak říkají její zastánci „pyro“ je na českých, zejména fotbalových, hřištích vidění často. Nejčastějšími jsou světlice, které se drží nad hlavou, a pokud se to udělá správně, mohou být efektní součástí například choreografie, na kterých si mnoho fanklubů zakládá. Tedy, z pohledu jejich uživatelů není důvod pyrotechniku nějak regulovat. Pokud to skutečně myslíme vážně s bezpečností, neměli bychom začít spíše s omezením prodeje alkoholu na stadionech, s přísnějšími kontrolami u vstupů nebo s lístky na jméno? Koneckonců, zábavná pyrotechnika je na stadionech stále spíše menším z problémů. Navíc je problém, že pyro se na stadion nedá dostat legálně. Takže nebylo by lepší, než vydávat plošné zákazy, se pokusit najít takové řešení, které by použití rachejtlí na stadionech regulovalo? Třeba dát oficiálním fanklubům možnost předem nahlásit, kdo a kolik pyrotechniky na stadion přinese, a všechno co přijde na stadion jinou než „legální“ cestou zabavovat?
Problém samozřejmě je, že nikdy si nemůžeme být úplně jisti, že všichni budou tento materiál používat rozumně. Odpor klubů k pyru na stadionu vychází ze špatných zkušeností, kdy fanoušci světlice házeli na plochu či kdy dokonce zasáhli hráče nebo jiné lidi. Zejména v situaci, kdy při zápasech tečou emoce i alkohol, není divu, že mnoho funkcionářů s povolením tohoto druhu fandění váhá. Jistě, kdyby si každý jen v klidu máchal svou světlicí, asi by to prošlo.
Dokud je ale budou někteří používat jako zbraň, tak se výraznějšího zmírnění pravidel na stadionech asi fanoušci nedočkají. Co z toho vyvodit? Jednoduše, to, jak se bude na zábavnou pyrotechniku nahlížet, záleží z velké části na těch, kdo na zápasy chodí. Pokud ji dokáží používat s rozumem, tak se mohou spoléhat na to, že kluby alespoň přivřou oko, a možná i budou přístupnější nějaké debatě.